Jdi na obsah Jdi na menu
 


 

Aktualizováno 15. 3. 2017

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří, který proběhne v našem domově v úterý 4. dubna 2017.

Prohlídky budou probíhat: dopoledne od 9,00 do 11,30 hodin

                                          odpoledne od 13,00 do 17 hodin. 

000.jpg 001.jpg

Připravili jsme pro Vás:

 • prohlídku domova
 • informace o poskytovaných sociálních službách
 • prezentaci volnočasových aktivit
 • základní sociální poradenství
 • poradenství v oblasti ošetřovatelské péče

002.jpg

Srdečně zveme k návštěvě!

 

ZIMNÍ PROCHÁZKA DO G-CENTRA

Dne 21. 2. 2017 jsme v hojném počtu vyrazili na tradiční zimní procházku do G-centra na náměstí SNP.

Počasí nám přálo, nepršelo a vítr, který mírně foukal, na naší dobré náladě neubral. V G-centru jsme se pohodlně usadili a začali si objednávat jak pití – kávu, čaj, pivo apod., tak všemi očekávanou chutnou palačinku. Ty byly připravovány ve sladké i slané verzi. Skvělé chuti byly obě dvě.

000.jpg

Atmosféra byla příjemná, dobře jsme se bavili, vzpomínali na to, jak byly palačinky připravovány doma a zazněla spousta dalších historek a veselého povídání.

000.jpg

Byli jsme natolik spokojeni s ochotným personálem, že jsme neváhali využít knihu Přání a stížností a napsali jednu velkou pochvalu. K tomu namalované sluníčko a podpisy nás všech zúčastněných jen potvrdilo to, že tradiční zimní procházka  a návštěva G-centra byla hezkým zpestřením tohoto dne a končící zimy.

000.jpg

Cesta zpět k domovu rovněž proběhla bez větších problémů, v klidu a pohodě. Těšíme se na další návštěvu tohoto příjemného místa.

 

LEDOVÉ KRÁLOVSTVÍ

„Vítejte v ledovém království. Ledová královna se spolu se svými věrnými pomocnicemi vydala na cestu. Rozhazovaly sněhobílé vločky a rozfoukávaly je svým studeným dechem. Sníh pokryl vše, co mohl. Byl tak bílý a zářivý, že oslnil každého z nás.“ A těmito slovy byl zahájen bohatě připravený program, který se uskutečnil 16. 2. 2017. Jako první doslova „přibruslila“ oslňující princezna, v podání Simony Čechovičové za doprovodu Marka Rosmanita, coby prince. Svou lehkostí se jim společně podařilo navodit kouzlo zimy     i při hřejivé pokojové teplotě. Vše umocnila dekorace a probouzející se tučňák, kterého naprosto důvěryhodně ztvárnila Věra Moravcová.

000.jpg

Nu a program nabral plného proudu s nejrůznějšími prezentacemi zimy a míst, kde je našeho hřejivého léta zcela minimálně. Návštěvníci bálu měli možnost se tak seznámit s oblastmi Grónska nebo Antarktidy.

To vše bylo prokládáno taneční choreografií pracovníků VČA, sociálních pracovnic a pěveckým vystoupením tradiční skupiny Návraty.

Celý program nabral takového světového věhlasu, že se vůbec nebránila náš domov navštívit československá krasobruslařka Ája Vrzáňová, která své první místo na mistrovství světa obdržela v Paříži v roce 1949. Po roce 1950 emigrovala do USA, a i když letos v červenci tomu budou přesně dva roky, kdy nadobro uzavřela svou životní epochu, naprosto věrohodně a plná elánu obživla díky paní Karin Pavinské za doprovodu ředitelky našeho domova. „Americký“ akcent a vtipně prokládané věty byly úspěšnou závěrečnou tečkou hlavního zimního programu. O hudbu k tanci se postaral náš hudební diskžokej JiříBand.

000.jpg

000.jpg

 

Sportu zdar - nazdar!

Těmito slovy začaly letošní zimní sportovní hry. Pro budovu A se konaly v pondělí 30. ledna a pro budovu B v úterý 31. ledna.

Jak už jsme všichni zvyklí, sportovní klání se odehrálo ve velkém sále v dopoledních hodinách. Pracovnice volnočasových aktivit Vendula Nováková nás všechny hezky přivítala a sdělila nám potřebné informace. Jako každý rok,   na soutěžící čekalo několik disciplín, a to šašek, zajíc, plechovky, rybičky, magnety, pytlíky, vajpink, puzzle a skládačky. 

A komu štěstí přálo a měl dobrou mušku?? 

000.jpg

Výherkyně z budovy A

 

000.jpg

Výherkyně z budovy B

 

PŘEDNÁŠKY PANA HEROLDA

000.jpg

Dne 10. 1. 2017 nás navštívil v našem domově dobrovolník Petr Herold, který si pro naše uživatele připravil nejednu přednášku o krásách naší Země. Jako první nám představil  Japonsko. Vyprávěl nám o zemi, která mnohého nadchne svou poetičností, malebností, historií, o kterou tu není nouze.  Své vyprávění prokládal fotkami, které sám nafotil.

Podruhé nás navštívil 24. 1. 2017 kde si pro naše uživatele připravil přednášku s názvem Nový Zéland – na druhé straně planety. Byla to přednáška o přírodě a přírodních krásách dalekého Zélandu, zemi plné kontrastů od vysokých hor, přes deštně pralesy až po pláže. Ani tentokrát nechyběly fotky z jeho rozmanité cesty, které mnohým napověděly, jak se tam žije.

000.jpg

A potřetí nám přišel povykládat 7. 2. 2017, kdy si pro nás připravil poslední přednášku s názvem Island – mezi ovcemi a krátery. Aneb jak se žije na rozlehlém ostrově, kde žije víc ovcí než lidí. Kde zvířata volně pobíhají, velryby se množí a sopky jsou stále aktivní.

Na všechny jeho přednášky se naši uživatelé moc těšili, neboť měli možnost dozvědět se něco nového. Všechno měl velice hezky připravené, nechyběla ani dokumentace z jeho cest. Dokázal velmi poutavě hovořit.  Vždy na konci každé přednášky dal prostor k otázkám k dané oblasti. Uživatele v sále nejvíce zajímalo, jak tam cestoval, kde bydlel, jak se stravoval a jak se k němu chovali místní obyvatelé. Na všechny otázky měl připravenou odpověď a uživatelé v sále byli spokojeni. Také nás samozřejmě zajímalo, jak se tam domlouval.  Ve všech zemích, které procestoval, uplatnil svou angličtinu, kterou se perfektně domluví. Také nám prozradil, že se chystá zpátky na Island a to nejméně na půl roku.

 

SILVESTROVSKÝ KLUB

000.jpg

Konec roku se nesl ve velkém sále v duchu veselí a dobré nálady. Rok se s rokem sešel a my se společně sešli a rozloučili se s tím, který měl na konci číslovku 16 a přivítali nový, na konci s číslovkou 17. Pracovníci volného času připravili pro naše uživatele veselý program. Vyprávěly se vtipy, zpívalo se. Všude panovala dobrá nálada.

Nechybělo ani tradiční silvestrovské občerstvení. Na stolech se tak objevily jednohubky a nechyběla sklenka sektu a přípitek. Vedoucí zaměstnanci našeho domova v čele s paní ředitelkou všem popřáli do nového roku hodně zdraví, spokojenosti a pohody.

 

 

VÁNOČNÍ KLUB

000.jpg

Ani Vánoce loňského roku nepřišly o jednu z tradic, kterou jsme u nás v domově zavedli, a to Vánoční klub, který se každoročně koná    na Štědrý den ve velkém sále. Atmosféra, stejně jako velký sál, byla vskutku sváteční. Velký vánoční stromeček, který jsme  na začátku měsíce společně rozsvítili, tuto slavnostní chvíli dokresloval.

000.jpg

Sociální pracovnice spolu s pracovníky volnočasových aktivit připravili pro zúčastněné uživatele bohatý program. Četlo a povídalo se o Vánocích, o tom jak se slavily v minulosti, jak je slavili naši uživatelé, jak je slavíme my. Nechybělo povídání o tradicích a zvycích, které se ve vánočním čase dodržují. Pro zájemce byla připravená jablíčka a mohli si je tak rozkrojit a zjistit, co je v dalším roce čeká.

000.jpg

Nechybělo ani tradiční občerstvení. Byl připraven domácí jablkový štrúdl a vánoční punč, který uživatelům připravila sama paní ředitelka Magda Mertová. Ta spolu s paní Karin Pavinskou a paní Sylvií Boruňovou přišla do velkého sálu popřát krásné svátky všem, kteří nebyli v pokojích a zavítali do velkého sálu.

000.jpg

Dopoledne příjemně plynulo. Nechyběl zpěv vánočních koled a písní v podání Jirky Čiháčka, k němuž se řada našich uživatelů se zpěvem připojila.

 

VÁNOČNÍ VYSTOUPENÍ SOUBORU HOLÚBEK

Dne 21. 12. 2016, tři dny před Štědrým dnem, nás v domově navštívil ostravský folklórní soubor Holúbek. V počtu asi 40 dětí ve věku od 3 do 18 let, které si připravily písničky a tance     v tradičních lidových krojích.

000.jpg

Vystupující zatančili a zazpívali koledy a vánoční písničky. Někteří uživatelé si spolu s dětmi zazpívali a zavzpomínali na svá mladá léta. Děti popřály všem uživatelům krásné prožití vánočních svátků a vše nejlepší do nového roku.

Vystoupení sklidilo u uživatelů úspěch. Všem se moc líbilo. Vystupující dostali za krásné vystoupení sladkou odměnu. Všem moc děkujeme a těšíme se na další shledání.

 

DIVADELNÍ PŘEDSTAVENÍ KUDYKAM

Na sobotním klubu seniorů 17. 12. 2016 jsme měli možnost shlédnout divadelní představení občanského sdružení "KUDY KAM" s vánoční tématikou. Kostýmy byly v nadživotní velikosti do detailů propracované. Páni zvukaři dokonce pro lepší komfort diváků i malých herců připravili svou i naši zvukařskou techniku den předem. Vše si vyzkoušeli, aby vše na sobotním představení klaplo.

000.jpg

Výsledný dojem stál za to. Děti zpívaly, recitovaly a odehrály příběh o tom co, je na Vánoce důležité. Dětem se představení moc povedlo, bylo odměněno potleskem našich uživatelů. Nakonec děti rozdaly vánoční dárečky z keramiky všem přítomným.

000.jpg

 

VÁNOCE V DOMOVĚ

Prosinec bývá provoněn cukrovím, jehličím, skořicí a pohodou. Život se tak nějak zpomalí a vše pozvolna plyne ke konci roku. Poslední měsíc roku 2016 byl i v našem domově provoněn příjemnou vůní vlastnoručně vyráběného cukroví.  A jak se nám to dařilo!

000.jpg

000.jpg

000.jpg

 

Rozsvícení vánočního stromu

000.jpg 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ve čtvrtek 8. 12. 2016 zavládla na velkém sále opravdu slavnostní atmosféra. Uskutečnilo se rozsvícení vánočního stromu. V našem domově tato tradice utvrzuje všechny v tom, že Vánoce jsou tady. Letos se zhostila rozsvícení vánočního stromu vedoucí útvaru zdravotní péče paní Mgr. Karin Pavinská, DiS.,  která všem popřála krásný advent.

 

Mikulášská nadílka

I v letošním roce poctil náš domov svou návštěvou Mikuláš. Protože má náš domov dvě budovy a jeden by u nás měl spoustu práce a nestihl by podvečerní nadílku u dětské části populace, přišli raději hned dva.

 Ze svaté trojice se sice vytratili krásní andělé, ale tento drobný nedostatek vykompenzovali šibalští, neposední čerti. Jejich návštěva potěšila snad každého, kdo je potkal.

000.jpg002.jpg

Mikuláš všem rozdal nadílku a navozená sváteční atmosféra nás zase posunula o kousek blíže Vánocům.

 

Slavnostní večeře v restauraci U Vlka

Když slyšíme tuto větu, každý z nás ví, že se jedná o předvánoční tradici v našem domově. Vždy jednou za rok, a to v listopadu, se objedná autobus z Hrabyně a vyrážíme na slavnosti večeři. První zájemci, uživatelé z budovy A, se účastnili večeře v pondělí 21. listopadu a uživatelé z budovy B o týden později, tedy 28. listopadu. Jako každý rok na nás v restauraci čekala milá obsluha a pěkně nazdobené stoly.  Ale to nejdůležitější, na co se všichni těšili, nás také nezklamalo a to je dobré jídlo a pití. Každý si objednal, na co měl chuť, například marinovaná žebra na medu, bramborový placek s masovou směsí, plněné kuřecí prsíčka … Po tak dobrém jídle nesměla chybět sladká tečka na závěr v podobě zmrzlinového poháru. K dobré náladě přispěl i pan Tyrlík, který nám na obou večeřích zpříjemnil chvíle hraním na harmoniku a zpěvem.

000.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Westernový bál

Dne 24. 11. 2016 byl ve 14 hodin zahájen ve velkém sále Westernový bál. Všichni účastníci si mohli při vstupu do saloonu zkusit kopnout do dveří, jako se to dělalo na Divokém západě. K tomuto účelu, byly  u vstupu do velkého sálu (saloonu) nainstalovány dveře „lítačky“, které byly součástí každého podobného restauračního zařízení.

000.jpg

Uživatelé byli na začátku bálu přivítáni půvabnou společnicí Barčou a šerifem Markem, kteří je seznámili s historií Divokého západu, kde dominoval nelítostný zabiják Billy the Kid a z žen Bella Starr. Naopak na straně dobra Buffalo Bill a 7 statečných. Také nemohla být opomenuta indiánská legenda Vinnetou a jeho pokrevní bratr Old Shatterhand.

Na bále nám zazpíval náš pěvecký soubor Návraty pod vedením Alenky a za doprovodu krásných společnic z baru (saloonu), které všem později i zatančily.

000.jpg

 

 

 

 

 

 

Na závěr nám zazpívala půvabná zpěvačka a tanečnice v jedné osobě „Lola“ písničku Arizona ze známého filmu Limonádový Joe. Vystoupení se všem líbilo a ocenili jej bouřlivým potleskem.

K tanci a dobré náladě zahrála nám známá skupina EvyBand. Všichni se dobře bavili, jedli a pili.

000.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Návštěva dětí ze ZŠ a MŠ Hello

V pátek 14. listopadu 2016 zavítala na všechny úseky našeho domova moc milá návštěva. Jednalo se o žáky ze ZŠ a MŠ Hello. Žáci této školy k nám chodí v předvánočním čase zpříjemnit chvíle našim uživatelům zpěvem. Letos k nám zavítali i na podzim. Děti přišly spolu s učitelkami okolo půl desáté. Na každé patro se odebral hlouček brebentící drobotiny v doprovodu pracovníků volného času nebo sociálních pracovnic. Setkání to bylo pro obě strany nádherné. Veselé a hravé děti probudily v obličejích našich uživatelů úsměvy a i na dětech bylo znát, že je jim setkání příjemné.

Chvíle si krátili společnou hrou oblíbeného Člověče, nezlob se!, pexesa a také hrami, které si děti pro naše uživatele předem připravili. Drobotina si ráda povídala, štěbetala a společně strávené dopoledne velice rychle uteklo. Paní učitelky přislíbily, že by se podobné setkání mohlo v případě zájmu kdykoliv zopakovat.

 

Výlet do planetária

Na středu 19. 10. 2016 budeme vzpomínat ještě dlouho. Uskutečnil se výlet do planetária, který byl opravdu vesmírným zážitkem. Počasí nám přálo, nepršelo. Autobusem jsme vyjížděli z domova v 8.30 hodin.

Planetárium se nachází v Ostravě-Porubě, v klidné zalesněné části. Patří k Hornicko-geologické fakultě Vysoké školy báňské-Technické univerzitě.

000.jpg

 

 

 

 

Budova planetária je zrekonstruovaná s bezbarierovým přístupem. V přízemní části je k dostání, krom jiného, spousta zajímavých vesmírných upomínkových předmětů. Pohyb v budově usnadňuje nový výtah, s jehož pomocí se návštěvníci dostanou do všech pater, zejména do prvního patra, kde se nachází sál planetária. Jaký zde nabízejí návštěvníkům program? Jsou to: pořady s audiovizuálním představením, přednášky, filmy a prohlídky interaktivní expozice experimentárium. Za jasného počasí v planetáriu umožňují pozorování večerní a noční oblohy dalekohledem   ve hvězdárně, ale pouze za jasného počasí. Program planetária je též občas obohacen o denní pozorování Slunce a výstavy v Galerii Mira.

My jsme zavítali na program, který nese název: „Napříč Sluneční soustavou“ promítaný v sále planetária. Součástí projekce je i živě komentovaná prohlídka hvězdné oblohy. Sál, kde jsme měli možnost trávit čas je tzv. srdcem celé budovy a mohli jsme zde obdivovat napodobeninu hvězdné oblohy s hvězdami, souhvězdími, planetami, Měsícem, Sluncem a dalšími objekty.

000.jpg

Zážitek to byl mimořádný. Po takto vydařeném programu nás čekala ještě jedna příjemná věc, a to odjezd autobusem do restaurace Kovárna v Ostravě-Zábřehu, kde jsme si pochutnali na skvělém menu a v klidu si poseděli a popovídali u kávičky. Cestu k domovu jsme si zpříjemnili procházkou.

000.jpg

 

Mše svatá v kostele Sv. Ducha

Každý d0.jpgruhý čtvrtek v měsíci mají naši uživatelé možnost účastnit se katolické mše v domově. Ve čtvrtek 13. října jsme ale provedli malou změnu    a mše jsme se zúčastnili v kostele Sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Jelikož  o mši byl v řadách uživatelů velký zájem a máme velmi dobrou spolupráci se zdejší farností, opět nás do kostela doprovodili dobrovolníci z řad farníků. Tento den bohoslužbu sloužil farní vikář Mgr. Jakub Dominik Štefík, kterého známe z našeho domova. Cestou zpět jsme se vydali na naplánovanou návštěvu cukrárny a mléčného baru na náměstí SNP. Tam jsme si všichni podle chuti dali kávu nebo něco dobrého na zub.

 

Oslava dne seniorů

I letošní 1. říjen nesl v kalendáři svátek s názvem Mezinárodní den seniorů. Tento den je věnován našim rodičům, prarodičům, maminkám, tatínkům, babičkám a dědečkům. Jedná se o oslavu jejich zkušeností a moudrosti. Je to den, který ukazuje i na to, že by si ostatní generace měly uvědomit to, s čím se senioři musí ve svém životě setkávat: ať už to jsou bariéry viditelné, jako schody do patra, nebo ty, které vidět nejdou, jako samota, odloučení ze společnosti. Řada z nás si tyto skutečnosti v mladším věku ani neuvědomuje, stejně tak jako si nepřipouštíme, že i my budeme jednou staří.

000.jpg

 

Svůj den mohli naši uživatelé oslavit v pondělí 3. října ve velkém sále. Den seniorů je ve světě spojen i s Mezinárodním dnem kávy a hudby, proto při oslavě našich seniorů nechyběla ani jedna z nich. Za zvuku kytary a zpěvu písní se tak snad naši uživatelé necítili sami a strávili ve společnosti druhých příjemné chvíle. Dopoledne zpříjemnilo i zajímavé povídání, které si připravili pracovníci volného času. Na závěr nechyběla pozornost v podobě čokolády a vitamínů.

 

Pivní bál

Dne 22. září se konal Pivní bál. Sál byl vyzdoben pivními ubrusy a podtácky, aby byla navozena co nejvíce atmosféra pravé české hospody.

Samotný bál začal písní skupiny Argema – Jarošovský pivovar. Děvčata z úseku volného času přivítala všechny hosty v sále a poté vystoupila pěvecká skupina Návraty.      

Po vystoupení následoval pivní kvíz, kde si mohli všichni uživatelé poměřit své znalosti v oblasti piva.

Náladu v sále pozvedli také Franta a Karel, kteří nám předvedli svou scénkou, jak to chodí v hospodě. Vše okořenili porcí krásných vtipů a mohla následovat přestávka na svačinu.

000.jpg

Uživatelé se mohli osvěžit čerstvě točeným oroseným pivem Radegastem 12°, či občerstvit bramborovými placky, brambůrky, koláči a nealko nápoji.

K poslechu a tanci nám přišla zahrát a zazpívat naše známá a oblíbená kapela EvyBand. V sále panovala dobrá nálada a atmosféra.

 

 

balonky2.jpgDne 30. 6. 2016 společně s našimi uživateli oslavíme         

45. výročí otevření našeho domova.

Oslava se bude konat v odpoledních hodinách na zahradě budovy "A", při nepřízni počasí ve velkém sále.

 

 

Můžeme se těšit na:

 • bohaté občerstvení - koláče, grilované párky, bramboráky, zmrzlinu apod.;
 • hudební produkci - hrát a zpívat bude hudební skupina "Albatros";
 • stánek s možností zakoupení výrobků z našich dílen;
 • bohatý doprovodný program:
 • 14,30 hod. - slavnostní zahájení, proslov paní ředitelky
 • 15,15 hod. - návštěva se zvířaty ze ZOO Ostrava
 • 16,00 hod. - vystoupení mažoretek
 • 17,00 hod. - společné vypouštění balónků s přáníčky.

 

 

 

12986791_10204654320316211_845439033_o.jpg

Mše svatá v kostele Sv. Ducha

Každý druhý týden v měsíci jsme zvyklí, že se u nás v domově koná katolická mše. Abychom se ale mohli nadechnout duchovní síly kostela, vydali jsme se ve středu  31. 3. 2016 s našimi uživateli do kostela Sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu. Jelikož o mši byl v řadách uživatelů velký zájem a máme velmi dobrou spolupráci se zdejší farností, doprovodili nás do kostela dobrovolníci z řad farníků. Mši sloužil farní vikář pan Jakub Dominik Štefík.

Cestou zpět jsme se vydali na naplánovanou návštěvu cukrárny a mléčného baru na náměstí SNP. Tam si všichni podle chuti dali kávu nebo něco dobrého na zub.      

 

Oslava MDŽ písničkou

Jako každý rok i letos jsme se v hojném počtu sešli ve velkém sále a oslavili společně svátek našeho něžného pohlaví. Nechyběly krásné písničky, které si řada přítomných s vervou zazpívala spolu s pracovníky volného času. Dozvěděli jsme se zajímavosti, které se k tomuto svátku vztahují a mohli jsme si dát i oblíbené kafíčko.

Na závěr nemohla chybět kytička pro všechny přítomné ženy. Vzhledem k tomu, že mužské zastoupení v našem domově je v menšině, zhostil se předávání této drobné pozornosti náš Jiří.

mdz-1.jpg          mdz2.jpg

No, a protože ve velkém sále bylo ženské pokolení proti němu v přesile, přiložily ruku k dílu i přítomné pracovnice. Troufáme si říci, že to žádné z přítomných dam nevadilo, neboť kytička, ať už z ruky muže, či ženy, vždy potěší a vykouzlí úsměv na tváři.

 

DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Srdečně Vás zveme na Den otevřených dveří, který proběhne v našem domově v úterý 19. dubna 2016.

Prohlídky budou probíhat: dopoledne od 9,00 do 11,30 hodin

                                          odpoledne od 13,00 do 17 hodin. 

 

Připravili jsme pro Vás:

 • prohlídku domova
 • informace o poskytovaných sociálních službách
 • prezentaci volnočasových aktivit
 • základní sociální poradenství
 • poradenství v oblasti ošetřovatelské péče

Srdečně zveme k návštěvě!

 

Návštěva Klubu Kafe

Ve čtvrtek 18. 2. 2016 jsme se vydali s patnácti uživateli  na zimní procházku. Počasí nám toho dne moc nepřálo. Sice bylo teplo, skoro jako na jaře, ale poprchávalo a bylo nevlídně. Po krátké procházce jsme zamířili do Klubu Kafe v G-centru na Náměstí SNP, které se nachází jen kousek  od našeho domova. G-centrum je komunitní centrum, provozuje jej Charita Ostrava a je určeno hlavně pro seniory.

V Klubu Kafe nás velmi mile přivítali. Pochutnali jsme si  na palačinkách a kávě různého typu. Dle nápojového lístku jsme si mohli objednat podle své chuti od klasické turecké kávy, přes latté, cappuccino až po vídeňskou kávu. Kdo neměl chuť na kávu, objednal si nějaké to nealko.

kk.jpg

Palačinky nám v Klubu Kafe připravili ve dvou variantách – na sladko nebo na slano. Každý si přišel na své. Slané palačinky byly plněné šunkou, sýrem a pórkem. U sladkých byl dokonce výběr buď s marmeládou a šlehačkou nebo byly servírované s nugetou, s banánem a se šlehačkou. V Klubu Kafe jsme strávili velmi příjemné dopoledne.

 

VE DVOU SE TO LÉPE TÁHNE

„S čím sám jeden rval se spoustu let,
to ve dvou se zvládne témeř hned.
Kdekdo, jak dá se říct, sám nezmůže nic,
však v páru už páry má víc.“

Samotnému bývá člověku smutno. Narodil se proto, aby byl ve společnosti druhých lidí. A proto 9. února ve velkém sále nebyl nikdo sám. Pracovníci volného času a sociální pracovnice nám to připomněli svými kostýmy.

vstlt.jpg

A jak už to bývá na každém bále, i tento bál měl bohatý program. Přítomní pracovníci nám od srdce zazpívali. Potrápili jsme si i své hlavy při kvízu, za který získali ti, co správně odpověděli, krásný dárek. Písničky o lásce si pro nás připravily také naše Návraty. Krásnou písní zpestřil odpoledne i náš Jirka Číháček. Občerstvení nám osladilo život. Pro radost a zábavu zahrál oblíbený EvyBand. Odpoledni zkrátka nic nechybělo. Všichni přítomní působili spokojeně a ve velkém sále byla cítit příjemná atmosféra. Bál snad dostál svému jménu a toho dne se to všem  VE DVOU LÉPE TÁHLO…

 

SILVESTROVSKÝ KLUB

Rok se s rokem sešel a uživatelé se spolu se zaměstnanci našeho domova společně sešli ve velkém sále, kde přivítali rok 2016. Pracovníci volného času připravili veselý program. Zpívalo se, vyprávěly se vtipy, jedly se jednohubky, prostě špatná nálada měla v tento den mezi nás zákaz vstupu.   Závěr patřil přípitku sklenkou sektu. Zaměstnanci domova v čele s paní ředitelkou všem do nového roku popřáli hodně zdraví, pohody a spokojenosti.

sk.jpg

 

NOVÁ PEC

Domov zakoupil v loňském roce novou pec na vypalování keramiky. Stará pec vypalovala výrobky, které naši uživatelé vyráběli v keramické dílně nebo na patrech při putovní dílně. Sloužila nám 15 let a za tu dobu se v ní vypálilo spoustu krásných věcí, které můžete vidět na společných chodbách, na patrech nebo na pokojích či dokonce i v altánku na zahradách obou budov.

sp.jpg

Nová pec má jednodušší obsluhu při zapínání programu vypalování výrobků. Zdvižení víka staré pece vyžadovalo větší sílu, u nové pece je nainstalována plynová vzpěra, která usnadňuje zdvih víka pece.

np.jpg  

 

VÁNOČNÍ KLUB

K Vánocům patří řada tradic, jako je zdobení stromečku, pečení cukroví, zpívání koled apod. Neodmyslitelnou tradicí v našem domově je Vánoční klub, který se každoročně koná na Štědrý den. Atmosféra byla vskutku sváteční. Velký sál byl oděn do vánočního hávu. Kraloval mu velký vánoční stromeček, zájemci se mohli u vchodu do sálu políbit pod jmelím.

Pracovníci volného času a sociální pracovnice připravili pestrý program. Krájelo se jablíčko, házelo se papučí. Díky Jirkově krásnému hlasu jsme si zazpívali koledy a vánoční písně. Využili jsme i druhého přítomného muže z řad pracovníků, který se oblékl do alchymistického oděvu a neohroženě lil olovo. To nám umožnilo dozvědět se, co nás čeká v dalším roce.

Nechybělo tradiční občerstvení – domácí jablkový štrúdl a punč, který od samého rána vařila paní ředitelka Magda Mertová. Ta spolu s paní Karin Pavinskou a paní Sylvií Boruňovou navštívila uživatelé na pokojích, aby jim popřály krásné svátky a předaly vánoční přání. Nezapomněly se zastavit ani za námi ve velkém sále. Paní ředitelka nám popřála klidné, pohodové svátky a bohatého Ježíška.

vk.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Příjemné dopoledne uteklo jako voda. Než se uživatelé rozešli do svých pokojů, ke svým rodinám či známým, připojili se se svým přáním krásného vánočního času i přítomní pracovníci volného času a sociální pracovnice.

 

REKONSTRUKCE ZAHRAD

Od založení obou zahrad u našeho domova, které byly založeny v roce 1994, uplynulo již více než dvacet let. Za tuto dlouhou dobu všechny stromy, keře i ostatní dřeviny pořádně vyrostly do výšky, rozrostly se do šířky, některé z nich také nevydržely ostrý ostravský vzduch a uschly, prostě už to není ta pěkná zahrada, která tady byla před léty. Také chodníky ze zámkové dlažby nahlodal „zub času“, jejich povrch už není tak rovný jako dřív. Proto jsme se rozhodli, že bude nutné udělat něco pro to, aby obě zahrady byly opět tím příjemným, pohodovým a bezpečným místem, ve kterém budou naši obyvatelé rádi trávit svůj volný čas, odpočívat dle přání na sluníčku či ve stínu rozsochaté lípy u budovy A, rádi si v letních odpoledních dnech pochutnají u stolku na zahradě na kávě nebo zmrzlině nebo si jen tak posedí na opravených lavičkách, které perfektně opravili spolu s domovníkem pracovníci naší údržby. A co jsme pro to už udělali? Nejprve jsme požádali zřizovatele domova Statutární město Ostrava o finanční dotaci. Náš zřizovatel byl k nám velmi vstřícný a požadované peníze nám přidělil. Poté jsme oslovili zkušenou zahradní architektku, která zpracovala návrh, jak by měly nové zahrady vypadat, společně jsme se radili a uvažovali, jaké druhy stromků, keřů, trvalek a jiných rostlin vysadit, aby vše spolu ladilo, stále něco kvetlo, aby naše zahrady byly pěkné. Když bylo vše namalováno a spočítáno, vybrali jsme spolehlivou firmu, která to vše zrealizuje.

Základní informace:

 1. Rekonstrukce začne v červnu na zahradě u budovy B.
  Pro všechny obyvatelé z budovy A i z budovy B bude po tuto dobu přístupná zahrada u „Áčka“.

 2. Během července a srpna budou otevřeny obě zahrady u obou budov.

 3. V září přijde na řadu rekonstrukce zahrady u budovy A. Všichni zájemci o pobyt venku budou mít možnost v září využívat již novou, opravenou zahradu u budovy B.

Věříme, že se nám započaté dílo podaří, zahrady po rekonstrukci uvidíme v celé své kráse a budeme si užívat hezkých chvil v krásném prostředí.

 

VÝLET DO MALENOVIC

Letošní třídenní výlet na hory se konal od 19. - 21. 5. 2015. Tentokrát jsme měli domluveno ubytování v Malenovicích v hotelu „Rajská bouda“. Cestovali jsme autobusem, který jsme měli zapůjčený z rehabilitačního ústavu v Hrabyni. V den příjezdu svítilo sluníčko, ale bylo dusno, tušili jsme, že přijde déšť. Náš výlet nám nemohla zkazit ani vyhlídka škaredého počasí. Po příjezdu na „Rajskou boudu“ jsme se ubytovali a po krátkém odpočinku se sešli na terase před restaurací, kde již voněly buřty opečené na roštu, které připravovala paní Pavinská.

burty.jpg

Byly opravdu vynikající a nejlepší byla informace, že jsme si mohli přidat. Stravovali jsme se v hotelové restauraci, kterou jsme po dobu našeho pobytu využívali také k trávení volného času. Bylo tam příjemné posezení a možnost objednat si dobrou kávu nebo nějakou štamprli. V restauraci i na pokojích byly pověšeny obrázky, zjistili jsme, že je maloval majitel hotelu pan Rajský. Vytvářely s výzdobou předmětů z časů dávných domácí atmosféru plnou pohody a klidu. Všechny nás pobavil nápis na zdi: „Chovejte se jako doma, ať víme, jak to vypadá u Vás!“ Kromě restaurace jsme mohli využívat malou kuchyňku k přípravě kávy, čaje a chystání dezertů, které jsme si přivezli s sebou.

buchty.jpg

Venku jsme využili posezení na velké zastřešené terase, ve špatném počasí jsme mohli využívat sál, ale tam jsme se ani nestihli zajít podívat. Ještě před večeří jsme se prošli po okolí, hned naproti přes cestu od našeho ubytování bylo hospodářské stavení, kde se na zápraží vyhřívaly kočky, a odpočívali psi. Ve velké ohradě se pásly ovečky, bylo jich tolik, že jsme je nestačili ani spočítat.

ovce.jpgkone.jpg

Když jsme přišli k ohradě, z dálky se k nám rozběhly, asi si myslely, že neseme nějakou dobrotu. Kromě oveček k nám přiklusal i kůň, opravdu velký, spíš obrovský. Někteří měli obavy, že neubrzdí u ohrádky z drátu, ale zastavil a my se mohli potěšit jeho krásou. Pak jsme pokračovali dále kolem několika rodinných domků, které byly postaveny na louce s výhledem na Lysou horu. Využili jsme hezkého počasí a udělali si fotku v pozadí s nejvyšší horou moravskoslezských Beskyd.

Další dny probíhaly pohodově, jen z důvodu špatného počasí jsme si udělali svůj program v budově, plný písniček, kvízů a hádanek. Pouštěli jsme si scénky z „Varieté“ s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Dvořákem, zpívali jsme nebo jen poslouchali, jak Andrea a Jiří zpívají a hrají na kytaru. Každé posezení bylo veselé a někdy i plné slz od smíchu. Když bylo venku příjemně, poseděli jsme na terase. Moc se všem líbila hra „Bingo“, kterou si připravily pracovnice volnočasových aktivit trochu jinak, než jsme ji znali. Potěšily i ceny, o které se hrálo. Večer jsme seděli a povídali nebo zpívali až do „zavíračky“.

hory.jpg

Lysou horu jsme již neviděli, oba dva dny se nám schovala do mlhy. I přes nepřízeň počasí, se kterou se na horách musí počítat, se výlet vydařil a je na co vzpomínat…

 

ZŘIZOVATEL NÁM POSKYTL DOTACI

Od našeho zřizovatele STATUTÁRNÍHO MĚSTA OSTRAVA jsme v roce 2014 obdrželi dotaci ve výši 269 tis. Kč na nákup 3 kusů zvedáků, které umožní zachování a také zvýšení komfortu uživatelů při péči o jejich osobu. V neposlední řadě tyto zvedáky také pomáhají odstranit namáhavou fyzickou práci personálu při provádění ošetřovatelské péče
u nepohyblivých uživatelů.

zvedak.jpg

Další dotací, kterou nám náš zřizovatel poskytl, byly finanční prostředky ve výši 263 tis. Kč, za které jsme v roce 2014 nakoupili 90 kusů dřevěných, čalouněných židlí do všech jídelen v budově A. Pěkné židle s barevným čalouněním zútulnily naše jídelny a zvýšily pohodlí uživatelů při stolování.

zidle.jpg

A do třetice všeho dobrého - za finanční prostředky ve výši 258 tis. Kč, které jsme opět obdrželi od našeho zřizovatele, jsme mohli v loňském roce zakoupit 2 nové průmyslové pračky do prádelenského provozu našeho domova.

 

MIKULÁŠ

V pátek 5. 12. 2014 se v domově objevil ne jeden, ale hned dva Mikuláši a kolem nich poskakovali neposední čerti. Stihli jsme je vyfotit než se rozešli po domě. Potkali jsme je u krbu, čerti smrděli peklem a dělali rámus. Mikuláši je ale drželi zkrátka a nakonec čertovskou energii věnovali rozdávání mikulášské nadílky.

mikulas.jpg

 

KABARET U DOBRÉ POHODY

Ve středu 19. 11. 2014 jsme se sešli ve velkém sále, konal se bál „Kabaret u dobré pohody“. Moderátorská dvojice Lojza a Pepa bál uváděli a také nám zazpívali. Atmosféru doplnily promítané scénky z televizních pořadů „Kabaret u dobré pohody“ a „Televizní varieté“. Pracovnice volnočasových aktivit překvapily tanečním vystoupením na hudbu Mackieho Messera.

kabaret.jpg

 

VYSTOUPENÍ PĚVECKÉHO SOUBORU NÁVRATY

Dne 20. 11. 2014 přijal náš pěvecký soubor Návraty pozvání do dámského klubu Živá voda v Ostravě – Zábřehu. Dámský klub se nachází v Charitním středisku Gabriel. Jedná se o komunitní centrum pro seniory, kde mohou senioři trávit volný čas. Nabídka aktivit centra je určena každému, kdo má chuť účastnit se kulturního, společenského a duchovního života. Komunitní centrum bezúplatně nabízí kurz práce na PC, společenské hry, výtvarnou činnost (malování, batikování), přednášky a besedy.

V Dámském klubu vládla příjemná atmosféra. Návraty zazpívaly dámám krásné písničky, u pohoštění se povídalo, vyprávěly se vtipy a bylo veselo. Bylo to opravdu vydařené dopoledne, za které nám pracovníci dámského klubu Živá voda srdečně poděkovali.

navraty.jpg

 

ŽIVOT A PRÁCE VODÍCÍHO PSA PEDRA

Dne 7. 11. 2014 jsme v Domově Čujkovova přivítali velmi milou návštěvu, pana Holbu a jeho přítele vodícího psa Pedra. Díky Pedrovi zvládá pan Holba pohyb tak, že nás všechny překvapil, když řekl, že je nevidomý. Svou besedou o výcviku vodících psů, o svém životě, ukázkou praktických úkolů, které Pedro dokáže pro svého pána udělat, potěšili všechny v sále.

Největší radost byla, když p. Holba chodil mezi přítomnými a pes Pedro se nechával pohladit, podrbat nebo dokonce obejmout. Chvílemi to vypadalo, že se dokonce Pedro usmívá. Pan Holba má náš obdiv, že i přes svůj handicap pomáhá druhým lidem. Svými besedami předává vlastní zkušenosti, jak se žije člověku, který k životu potřebuje vodícího psa.

 

pedro.jpg

 

VÝLET DO ZOO

V pátek 23. 5. 2014 jsme se vydali s klienty ze služby Domov se zvláštním režimem do ostravské ZOO. Počasí nám přálo, byl krásný, slunečný den. V 8,30 hodin nás již před domovem čekal autobus, který nás dopravil až před bránu ZOO.S výletem jsme byli všichni nad míru spokojeni, vrátili jsme se zpět do domova kolem 15. hodiny plni krásných zážitků a dojmů.     

 

 

 

zoo.jpg

 

VALAŠSKÝ BÁL    

Dne 24. 4. 2014 se v odpoledních hodinách  ve velkém sále uskutečnil Valašský bál. Program zahájila pracovnice volnočasových aktivit, která všechny přítomné vřele přivítala. Dozvěděli jsme se o zajímavostech, tradicích a různých pokrmech z Valašska. Poté vystoupil pěvecký soubor „Návraty“, který si připravil několik valašských písní.
Ti, co písně znali, se rádi připojili a zpívali také. Atmosféra byla výborná. K občerstvení se prodávaly valašské frgály s několika příchutěmi, sýr „korbačík“, k
osvěžení také zmrzlinové poháry.
K pití nechyběla výborná kávička, cappuccino nebo čokoláda. Bylo možné si zakoupit i „alko“ nápoje. K navození té správné atmosféry nám zahrála cimbálovka „Úsměv“ a vystoupil soubor „Holúbek“.

 

bal.png

 

 RUSKÝ BÁL

Ve středu 19. 2. 2014 jsme se všichni, kdo máme rádi veselo a zábavu, sešli ve velkém sále na "Ruském bále". Zaměstnanci úseku volnočasových aktivit si pro uživatele připravili bohatý program, ve kterém nechybělo ani ztvárnění pohádky "Mrazík", povídalo se o tradicích Ruska, zpívaly se ruské písně. Pro doplnění atmosféry se podávaly ruské pirohy se sladkou a slanou náplní. Ruský bál byl ukončen volnou taneční zábavou, která trvala do pozdních večerních hodin.

 

 

 logo-2.png

Profesním vzděláváním ke kvalitnějším službám 

Domova Čujkovova

Domov Čujkovova se účastní vzdělávacího projektu, který je financován z prostředků ESF prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR.

Cíle projektu:

 • proškolit zaměstnance v moderních metodách a efektivních principech poskytování sociální péče seniorům a omezit tak vznik případných krizových situací při práci
  s uživateli,
 • vytvořit ucelený plán vzdělávání pro zaměstnance dle jejich specifických požadavků
  a potřeb klientů.

Realizací projektu se prohloubí dovednosti našich zaměstnanců s cílem účinně pracovat
s uživateli a poskytnout jim tak kvalitní sociální péči. Projekt je zaměřen na zvýšení odborné připravenosti zaměstnanců a je plně v souladu s cíli organizace.

Celkem bude v letech 2014 a 2015 realizováno 61 školících dnů pro zapojených 114 zaměstnanců.

 

 

ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMU

6. 12. 2013 jsme v našem domově slavnostně rozsvítili vánoční strom ve velkém sále. Ozdoby na vánoční strom vytvořily pracovnice úseku volnočasových aktivit. Rozsvícení stromu provedla paní ředitelka poté, co všem uživatelům popřála krásné prožití adventního času. Tuto slavnostní chvíli jsme ukončili společným zazpíváním vánočních koled. (po kliknutí na fotografii níže se rozevře fotogalerie)

 

s.jpg